2026. június 28. 03:34
2026. június 28. 03:34
2026. június 28. 03:34

Ma Levente, Irén napja van.

Betöltés...
Bűnügy

Rács mögé került 1 hónapra Bús Balázs, Óbuda volt polgármestere

börtön

Nem finomkodott a bíróság, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség javaslatára 30 napra letartóztatta Bús Balázs expolgármestert.

Harminc napra letartóztatásba került Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnökét, Óbuda volt polgármestere. A politikust vezetőszáron vitték a kecskeméti bíróságra, ahol úgy döntöttek: öt társával együtt rács mögé kerül. „A bíróság ma egy politikai döntést hozott. Véleményem szerint törvénytelen döntést hozott. Ennek megfelelően elrendelték 30 napra a további letartóztatásomat. Vallomást tettem, mindenben együttműködöm a hatóságokkal, soha semmilyen bűncselekményt nem követtem el. És soha semmilyen olyan döntést nem hoztam, ami törvénytelen lett volna” – nyilatkozta a Blikknek a letartóztatott politikus.

bíróság, kalapács asztal

A botrány kedden robbant ki, amikor Bús Balázst őrizetbe vették, és gyanúsítottként hallgatták ki az NKA-s milliárdok ügyében. Az ügyészség közleménye szerint az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől a vonatkozó törvényi előírások és szabályzatok megszegésével 1079 esetben, összesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött.

Bús Balázson kívül még 5 embert letartóztattak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói eddig hat embert vettek őrizetbe költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés gyanúja miatt. Köztük van a Nemzeti Kulturális Alapnál (NKA) futó pályázatok lebonyolításával megbízott intézmény, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatója és kabinetvezetője is.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség az összes érintett gyanúsított letartóztatását indítványozta, mivel mind a hat személy esetében fennállt a szökés, elrejtőzés veszélye, az eljárás jogellenes befolyásolása, valamint a bűnismétlés veszélye.

Tóth Gabi is érintett volt a pénzesőben

Molnár Áron színész áprilisban hozta nyilvánosságra, hogy az Orbán-kormány az utolsó évében az NKA-n keresztül a nyilvánosság elől tudatosan elrejtett „pályázatokban” milliós támogatásokat ítélt oda, alapvetően politikai szívesség alapon.

A hvg.hu azt írja, a vádak szerint sok esetben Hankó Balázs akkori kulturális miniszter közvetlenül jelezte egyeseknek, hogy némi papírmunkát követően pénzt fognak kapni. Az NKA pénzeiből gyakran éppen a Fidesz kampányát segítették. A támogatottak nagyrészt megegyeztek azokkal, akik a Fidesz kampányának influenszerei, fellépői voltak. Kapott pénzt Tóth Gabi és a cége, Pataky Attila és együttese, Fásy Ádám családi vállalkozása és Mága Zoltán köre is. A pénzből eddig mindössze néhány milliárd térült meg, néhány kedvezményezett ugyanis visszafizette a támogatást. Így tett nemrég Muri Enikő is.

90 nap a szcientológusok közt - Klenk-Sipos Rita és Szilvási Endre könyve